Tuesday, February 7, 2017

Talking grahams

Lili over at CreativeSavv, has frequently mention buying graham crackers over at Dollar Tree. I wondered if they were any good as well as a good bargain. I was there today, so I grabbed 2 boxes, noting the weight of the package and then wondering just how much is in a standard box of grahams anyway.

I recently bought a package of Price Rite grahams @ $1.59 for 14.4 oz =11 cents/oz.

The Dollar Tree version @ $2 (2 boxes), for 19.2 oz=10 cents/oz. Another way to put this is the PR grahams would cost me $2.16 for the same weight at the DT ones, which I bought for $2 or the DT ones would cost me $1.44 for the same weight as the PR ones, which cost me $1.59.

Assume that I stick with the DT ones (gaining more crackers in the cupboard), and if I buy 1 box/month, I will save 15 cents/box over the PR grahams, so $1.80/year, allowing me a month and more of "free" grahams compared to paying $1.59/14.4 oz box of PR grahams.

Mind your pennies and the dollars will take care of themselves. : )

13 comments:

The Line has been Drawn said...

Mind your pennies and the dollars will take care of themselves....always love that quote!

Anne in the kitchen said...

If all things are equal (taste and texture) please let me know. I am all about saving money as long as it tastes the same!

CTMOM said...

Anne in the kitchen-just sampled one, they ARE very good. Might be a tad narrower that usual and they are boxes with 2 wax paper wrapped "sleeves" stacked end to end, which is odd, but yes, they are very good and I will buy them again.

Busy Bee said...

Awesome, great to know about the taste and texture. I'll check and see if our Dollar Tree carries them.

Anne in the kitchen said...

Thanks, thinner or narrower doesn't bother me at all. To me the taste and texture are the only critical things. I was headed to DT tomorrow anyway so I will add these to the list.

dodgeandweave said...

We do like many of the specialty crackers at DT. I really like the Honey Maid grahams, which I usually buy at Costco, but I may give these a try.
BTW, just found the jarred mushrooms there that you talk about. Giving those a try, too. Do opened jars keep OK in the fridge?

CTMOM said...

Dw, I have opened a jar, used half, returning to use the remaining half within a week. No issues.

Julie Vidani said...

I'm just curious how much time do you think you spend calculating all these items? and how do you know how much you paid for each can/boxed item when you make a recipe. Do you mark the cost of the can in the cabinet?

Rhonda said...

I was wondering how the DT grahams taste and I'm so glad to see you already answered.
I was at DT today and got 2 very nice harness collars for our new puppy. We had just priced them at another store for $12. I like $1 much better and they are truly good quality.

CTMOM said...

Julie, I happened to still have my receipt from Price Rite for the other box of grahams, I usually hold onto receipts for a month, or longer, before entering totals into my accounting ledger. I hAve a price book in my head, no, I do not write prices paid on cans, but have a good memory. As far as his much time I invested in calculating this price comparison, it took me 2 minutes?

CTMOM said...

Yes DT is a good source for pet supplies like harnesses, toys, litter scoops etc. Love the price point

Julie Vidani said...

I didn't mean to be critical, I'm just amazed at how when you make a recipe, you'll say, "I used a can of beans I got for $.59 or whatever. I just throw it all in the cabinet together and don't remember what exactly I spent on ingredients.

CTMOM said...

I did not perceive any criticism, but thanks.