Sunday, January 26, 2014

Fiscal fast, day 25: Final preparations

With a forecast for yet more snow, but luckily under 2 inches so no plow bill awaits me, I headed out for what I'm calling final preparations, with my impending surgery this week. Trying to get all of my ducks in order, I did the following:

-a quick trip over to the transfer station with a small bag of trash, double sized bag of recycling, as well as some cardboard boxes. Fees: $1. Not bad for a 4 person household.

-dropped off a sample to the Vet for testing: $59.85. Ouch. Necessary, however, to keep the fur babies healthy.

-filled up the car: 5.14 gallons-also not bad considering all of the extra driving I've been doing. $18.96

-Aldi's for the end of the month top up: 3 doz eggs, butter, stick margarine, tub margarine, 4 fzn OJ, 1 take n bake pizza, cauliflower, 4 gallons milk, wedge of Parmesan, 2 large bags shredded Mozzarella, 4 boxes brownie mix, 2 boxes granola bars, 2 boxes honey nut "cheerios", 1 box healthy cereal, 2 boxes oatmeal packets, 12 pack root beer, 4 boxes "jello", 3 lb bag apples, jar green olives, 2 pkgs batteries, 2 bags tortilla chips, 2 pkgs "fig newtons", 2 pkgs "oreos", 2 pkgs "girl scout cookies", bananas, roma tomatoes, 1 box mushrooms. Spent $87.70

-Final stop: Dollar tree: 4 boxes tissues. 2 each: tater tots, onion rings, french fries; 2 bottles cinnamon sugar, 2 24 oz bottles Almond Oatmeal with Shea butter moisturizing  bubble bath (to be cut with water for "hand soap" at the sinks), 2 each 16 oz bottles  Kraft Ranch and Ranch with Grey Poupon salad dressing, 4 3 ct pkgs of rectangular 3 cup increment freezer containers (have a baked beans for the freezer project coming up). Spent $22.64

Made it home just as the flakes were falling. Got the first batch of laundry hung up to dry, towels then were run, dried for 30 minutes, then hung up as well to finish drying, next to the wood stove. It'll be done come morning.

Meals all at home: coffee, OJ, cold cereal for bfst. Take n bake for lunch. Planned over "spaghetti bake" for supper, side salad.

Need to venture back out tomorrow, as they were out of organic salad mix, organic spinach. I looked at the regular Romaine hearts-those were old. Forget it. With efforts to reduce weight and remain healthy, esp. as I recover, good nutrition is more important than ever.

8 comments:

Bargain Mom said...

Have you ever tried your hand washing soap in a foaming dispenser? If so how did it work? Ratios?
I love the foaming ones but don't believe in anti-bacterial ones - neatly impossible to find & using up my stash (about 1refill left per sink)

CTMOM said...

Yes, I have. Some of our pump dispensers are the foaming kind. I use 1/4 bath soap/bubble bath/shower gel to 3/4 parts water. Seems to work fine for me. HTH

Nancy said...

Carol I will be thinking of you and sending good thoughts your way on your impending surgery.
((hugs))

The domestic Groove said...

You are in my thoughts and prayers this week. Please take care.

Mary Lou said...

Good thoughts for you this week with your upcoming surgery.

Marcia in rural WNY said...

One question which I assume you will be able to answer: is it really cost effective to buy cinnamon sugar at Dollar store rather than mix your own at home? I generally mix mine up 2 oz at a time, in a Tupperware mini container but never actually priced it out.

Also, best wishes on your surgery and recovery this week and in the weeks to come. You have certainly prepared as well as you possibly could, IMO. I hope it goes smoothly and with as little pain as possible.

Miss Sandie said...

I'm a new follower, want to wish you well for your upcoming surgery.

CTMOM said...

Marcia
I also normally just mix it up at home. A while back, I bought a 10 3/4 oz bottle of cinnamon sugar @ Dollar Tree, we liked it, it was a made in USA item. All good. Noted recently that we were almost out. Since I was at DT, I grabbed 2 more bottles. Of course, I didn't see that these are the regular, 8 oz size and not the bonus size bought last time. The 8 oz bottle contains 1 cup's worth of product. Ingredients are just sugar and cinnamon. If buying 4 lb bags of sugar for $1.89 @ Aldi's, this equals 20 cents for a full cup of sugar. Obviously, not a full cup would be used. Probably 1/2 or even less (we like ours extra cinnamon-y) Cinnamon? I usually grab a bottle @ Aldi's or the cheaper brands at Xpect/Marc's-paying $1 or so. So to answer your question, no, it's CHEAPER to make your own. I was just getting a task off of my list. : )