Sunday, May 5, 2013

Getting my money's worth and using it ALL up

 This is a brand of "chap stick" that I really like. Although pricey, I have been able to purchase it at the discount retailer's and even use a coupon doing so! I especially find offers around Christmas time, once the cold weather sets in.  If you aren't familiar with the product, here is a link:
http://www.lypsylhome.com/lypsylstory.html  (and no, I am not getting paid to blog my comments). This retails for about $3/tube.

The photo above shows that this tube is "empty"-you slide the bee up towards the top, and the product is moved up, much like a lipstick. It is now flat against the plastic opening, and although I can see that there is more inside, I can't apply it. No worries, I've got this . .
I used a small paring knife and dug out the remaining product, which most would have just thrown out, along with the plastic container (which I am able to recycle!). I decanted what I dug out, into a Lypsyl pot of lip balm (I much prefer the stick variety, but since I also have this, I will use it up). If you look to the bottom front of the open pot, you will see that I got about a week's worth of product out of there.

Looking not to waste.

2 comments:

DW said...

Hey, you paid for it all ... might as well use it all up, right?

Precious said...

Good job. I think manufacturers count on us throwing part of the product away.